O mnie
Kalendarium imprez
Oferta wakacyjna
Kursy, warsztaty
O tańcach
Księga gości
Galeria
Inne linki
Kontakt


Tańce Rytualne

WARSZTATY


1. TAŃCZĄC Z KORĄ - DEMETER - PERSEFONĄ. Inicjacyjne Tańce Dziewcząt, Tańce Matki - Córki

Tradycyjne tańce głównie greckie, choć również albańskie, armeńskie, rosyjskie. Symbolika i ukryty sens mitu o Korze porwanej do podziemi przez Hadesa. Archaiczny rytuał dawnych wspólnot żeńskich zachowany jeszcze do niedawna w Bułgarii i Rosji: Rytuał siostrzeństwa - "kumlenie".2. " DUCHOWOŚĆ KOBIET " - wartości i wiedza zaklęte w tańcu.
27 - 28 kwietnia 2019.

Warsztat taneczno - poznawczy.
Czy istnieje w ogóle "duchowość kobiet" ? Jeśli tak, to musi tez być oczywiście "duchowość mężczyzn". Różnimy się nie tylko fizycznie , ale - co możemy zaobserwować na co dzień - sposobem postrzegania świata, rożnym stopniem oceny tego co ważne lub mniej ważne, wrażliwością na ukryte sfery jak emocje, poczucie piękna i estetyki, również intuicja czy iskry inspiracji i olśnienia. I te "ukryte sfery", które przetrwały pod nazwą "kobiecej intuicji" są tym, co dawniej pojmowano jako "duchowość kobiet". Ta wewnętrzna wiedza przekładała się na zewnętrzne rytuały, słowa pieśni, codzienne czynności jak tkanie, gotowanie czy zbieranie ziół. Podczas warsztatu będziemy "rozkodowywać" to dawne spojrzenie kobiet na świat, na życie, na sferę ducha. Świat "zaszyfrowany" w krokach tańca. Poznamy ich symbolikę i znaczenie . Jaką wiedzę niosą, jakie wartości, jaki przekaz duchowy ?... Wartości cenione przez kobiety, obecnie nie dostrzegane lub pomniejszane - ale niezmiernie ważne dla każdego z nas. Jakie ? O tym na warsztacie.
Warsztat obejmie naukę ok. 15 tańców tradycyjnych z rejonu głównie Bałkanów i Rosji. Koszt 250 zł. Przedpłata 100 zl do 30 marca 2019.


3. MAGIA TAŃCA - MAGIA ŻYCIA - Tańce związane z magicznym postrzeganiem wszystkich aspektów życia, jego fazami rozwoju, zmianami -

Tradycyjne tańce europejskie związane :
- z codziennymi pracami, czynnościami takimi jak m.in. tkanie, zasiewy, zwożenie plonów, zbieranie ziół;
- fazami rozwoju jak narodziny, wesele , pogrzeb;
- zmianami związanymi z cyklem przyrody ( równonoc, przesilenia ) .
Poznamy jak odwoływano się do świata duchowego, do tradycji przodków, do świata wizji, wróżb, snów...Zanim podejmowano jakąkolwiek decyzję w życiu codziennym . inspiracja do niej musiała płynąć ze świata duchowego. Wszelkie zmiany, jakiekolwiek działania czy czynności podejmowane przez człowieka w świecie materialnym musiały być poprzedzone wizją, znakiem, snem, inspiracją płynącą z transu itp. Uważano, że człowiek sam z siebie nie posiada mocy stwórczej, może więc naruszyć boską harmonię. Stąd też - aby poznać boskie zamiary - powstało dużo rytuałów związanych z wróżeniem, wpadaniem w trans, sztuką odczytywania znaków i omenów...jak i ze śpiewem, tańcem. Taniec uważano za najsilniejszą formę kontaktu z duchową stroną - on był pomostem do świata inspiracji, kreacji, wizji.
.

=188> 4. TAŃCE TRANSU - - Zapomniana strona tańców ludowych.

Tańce Przejścia - Inicjacji - Transformacji : to innymi słowy tańce towarzyszące chwilom szczególnym w życiu człowieka czy danej społeczności. Cechy tych tańców tradycyjnych są szczególne, ułatwiające wprowadzenie uczestnika w stan transu tj. w stan poza czasem i umysłem , w stan ekstatyczny służący przejściu do innego stanu świadomości. Na warsztacie poznamy charakterystykę, etapy i cechy stanów "granicznych" jak i związaną z nimi ukrytą symboliką w tańcach, w melodiach i tekstach pieśni ludowych. Poznamy tańce ludowe z regionu Bałkanów jak i Europy Zachodniej, które noszą cechy tego archaicznego rytuału, kiedyś niezwykle popularnego i pożądanego . Na warsztacie nie będziemy wchodzić w stan transu , jego celem jest zapoznanie się z cechami transu jak i rozpoznanie tych cech w tradycyjnych tańcach ludowych.
Koszt 270 zł, 10 godzin zajęć, przedpłata 100 zł dokonana do 15 listopada obniża koszt warsztatu do 240 zł.

5.KOBIETA WIEDZĄCA - KOBIETA TWÓRCZA - sierpień 2019 - warsztat taneczno poznawczy dla kobiet.

Miejsce: Pensjonat Wojtaszówka, Pewel Wielka (https://www.facebook.com/Wojtaszowka-1636890069672900/?fref=ts ), informacje o wyżywieniu i dojeździe : Basia wojtaszowka@gmail.com, tel.608 - 325 - 971 .
Koszt wyżywienia w Wojtaszówce (kolacja - piątek, śniadanie, obiad, kolacja - sobota, śniadanie - niedziela wraz z noclegiem): kontakt z Basią.
Koszt spotkania - warsztatu 250 zł. Osoby, które uczestniczyły w tym spotkaniu w 2017 roku - 100 zł.

Spotkanie - warsztat kierowany do wszystkich kobiet, choć w szczególności do kobiet w trakcie lub po menopauzie, oraz/i do tych, które nie mają dzieci. Menopauza, brak dzieci to sytuacje trudne dla kobiet zarówno pod względem osobistym jak i uwarunkowań kulturowych narzucających określony wygląd fizyczny, zachowania i przekonania . Kobiety nie lubią mówić o nich, czują się zawstydzone, gorsze, w pewnym sensie "wybrakowane". Kultura patriarchalna, w której w dalszym ciągu funkcjonujemy, narzuca wzorzec pełnowartościowej kobiety: albo kobiety - kochanki , młodej, zmysłowej dziewczyny albo kobiety - matki. Status kobiety liczy się jeśli posiada ona dzieci ( "spełnia się w macierzyństwie") lub przynajmniej jest w wieku rozrodczym, czyli menstruuje (może więc "mężczyźnie urodzić dzieci"). Stara, starzejąca się kobieta , kobieta nie posiadająca dzieci staje się "niewidzialna" dla społeczności, otoczenia , jej głos staje się "niesłyszalny" , jej historia, opowieść, pieśń - nie znajduje słuchaczy
Kobiety stare istnieją w naszej świadomości jedynie jako opiekunki wnuków, babcie. I to jedyna , "dostrzegalna", często oczekiwana rola, którą powinna wypełniać starsza kobieta. ...Ale obecnie pojawia się w świadomości zbiorowej nowy impuls , który podpowiada nam, starszym kobietom, ze chcemy spełnienia w innej roli, chcemy doświadczyć czegoś więcej, ...Nie chcemy być sprowadzone do tej jednej, tradycyjnej roli babci, opiekunki wnuków...To rola wprawdzie miła, dająca wiele radości i satysfakcji, ale nie jedyna. Mamy o wiele więcej do zaoferowania.
Spróbuję spojrzeć na ten okres w życiu kobiety oczami dawnej, zapomnianej kultury, oczami mojej prapra...babki, oczami moich pra - przodkiń. Sięgnę do czasów gdy jeszcze żeńskie wartości były cenione. A było to zupełnie inne postrzeganie. Czas słabnięcia ciała, zmniejszania się sił życiowych to informacja dla nas, że nadchodzi czas na wewnętrzne "poruszenie", obudzenie "wewnętrznych" sił.....Poruszymy zatem zagadnienia związane nie tylko ze zmianami fizycznymi (m.in. uderzenia gorąca, zmiana poziomu hormonów itd) , ale przede wszystkim zastanowimy się co nam "mówią" te zmiany. Jak możemy ( i powinnyśmy) przekształcić nasze nastawienie do życia i przejść z okresu ( relatywnie krótkiego ) macierzyństwa fizycznego w etap "macierzyństwa" głębi, ducha, większej mądrości, nowych idei, twórczego i zrównoważonego podejmowania decyzji. Również - do odważnego działania. ...Dlatego właśnie kobiety po menopauzie były kiedyś nazywane Mądrymi, Wiedzącymi. Bo stare kobiety WIEDZĄ.
Zakres warsztatu:
- nauka ok. 18 tańców (tradycyjnych i nie-tradycyjnych) związanych ze zmianami zachodzącymi w naszym ciele, w naszej świadomości .
- Krąg Rozmów - a w nim, cele i rola kobiety starszej; rozumienie cyklu życiowego i miejsca w nim kobiety dojrzałej; rola kobiety w ewolucji świadomosci, na poziomie indywidualnym jak i społecznym : rola Mądrej - dającej wskazówki, rady, dzieląca się mądroscią ...Jak również rady, doświadczenia, sugestie - związane z okresem menopauzy.
Zapraszam serdecznie, Irena Konachowicz tel. 609-088-640.

I. KRĄG TAŃCZĄCYCH KOBIET

Spotkania taneczno-poznawczo-rozwojowe dla kobiet. Spotkania w 1 piątek miesiąca w godz. 18.00-21.00, koszt 30 zł.
Każde spotkanie ma wiodącą tematykę - w kontekście zmieniających się pór roku, wydarzeń zewnętrznych i "wewnętrznych" każdej z uczestniczek. Krąg powstał m.in. po to, aby odkryć i uświadomić sobie jakie są żeńskie wartości, jaki jest świat kobiet - świat, który istniał , a przetrwał m.in. w tradycji, pieśniach, tańcach. To świat m.in. szacunku dla mądrości i doświadczenia starszych, to świat radości życia w żywiołowym tańcu, zachwytu istnienia w kolorach tradycyjnych strojów ludowych. To również świat budowania "razemności", współdziałania, wspierania się....Odzwierciedlony w tańcach tańczonych w kręgu.
Odkrywamy ten świat poprzez to, co kobiety lubią najbardziej - taniec, śmiech, rozmowę, dzielenie się swoimi doświadczeniami, uczuciami, radami, pomocą...
Propozycja kierowana jest do każdej chętnej osoby - a tańce są proste lub dość proste .

W programie:
- tańce w kręgu - 1,5 - 2 godz.
- rytuały taneczne - w zależności od potrzeby chwili,
- krąg rozmów, tematyka szeroka - począwszy od tematyki wiodącej po indywidualne dzielenie się swoimi odczuciami, przemyśleniami, doświadczeniami. To również czas na poezję, śpiew, opowieść... - - ok. 1 godz.

Kontakt tel. 609-088-640.
Kalendarz Spotkań:

- 26 luty 2106 - ODWAGA
- 18 marca 2016 - MATKA - CÓRKA

Wcześniejsze tematy Spotkań:
- 29 stycznia 2016 - MAM MARZENIE
- 27 listopada 2015 - PRAWDZIWE SŁUCHANIE
- 18 grudnia 2015 - MOJA OPOWIEŚĆ, MOJA PIEŚŃ
- 13 marca 2015 - ZASIEWAJMY (Nowe idee, inspiracje, miłość, radość...)
- 17 kwietnia 2015 - TKAJMY NIĆ ŻYCIA.
- 22 maja 2015 - MATKA I CÓRKA.
- 12 czerwca 2015 - MĄDROŚĆ PRZODKIŃ .
- 23 października 2015 - POZNAJMY MOC NASZYCH IMION


Miejsce spotkań : DK BAKARA, ul. Różana 4-6, Wrocław.


II.WARSZTATY TANECZNO-POZNAWCZE

Warsztaty 2-dniowe ( 11 godzin), sobota 10.00-16.00, niedziela 9.00-14.00 :
- nauka 15-20 tańców tradycyjnych ( tańce europejskie: bałkańskie, rosyjskie, celtyckie, romskie, niemieckie, skandynawskie itd. )- 10 godzin.
- wyjaśnienie i interpretacja symboliki prezentowanych tańców- ok. 1 godz.

Warsztaty ułożone są w "porządku chronologicznym" obrazującym przemiany jakie dokonywały się w sposbie życia, myślenia, duchowości człowieka - i jak odzwierciedlał sie ten proces w tańcu ludowym. Tańce na wymienionych poniżej warsztatach - na ogół nie są prezentowane przez mnie na innych warsztatach-kursach. Koszt warsztatu - 270 zł, przy zaliczce 100 zł wpłaconej na 15 dni przed terminem warsztatu - 220 zł.

1.KOSMOLOGIA - Prapoczątki :

Tańce Spirali, Tańce Wody - porządek "kosmiczny", porządek świata wyrażony w strukturze, figurach tanecznych. Symbolika koła, krzyża, spirali. Sięgniemy do najstarszych mitów, w których "na początku duch unosił się nad wodami" - zatem życie zaczęło się w środowisku wodnym...Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak i czy odzwierciedlają to tańce tradycyjne ? Czy porządek "kosmiczny", w którym jako pierwszy żywioł pojawia sie woda , mozna odczytać z w figurach i krokach ?


2. TAŃCE ZIEMI - Czterech Żywiołów, Czterech Stron Świata:

Tańce człowieka "osiadłego" - postrzeganie ziemi w konwencji zmieniających się pór roku, cykliczności. Symbolika kwadratu, krzyża, stron świata - w odniesieniu do żywiołów, zasady świętej geometrii ( m.in. zakładanie miast). Kierunki: dlaczego poruszamy się na prawo w tańcach bałkańskich, a w tańcach celtyckich - na lewo ? Znaczenie muzyki, symbolika 8-taktowych fraz muzycznych ( ten podział występuje na całym świecie, w każdej muzyce ludowej).


3.TAŃCE DRZEWA ŻYCIA - Między Niebem a Ziemią:

Tańce związane z jednym z najstarszych ( i najczęściej powtarzalnych ) symboli - Drzewem Życia. Tańce, w których wyrażają się "opozycyjne" siły, które jednak nie "walczą" ze sobą, ale mają charakter uzupełniających się zjawisk ( Ying-Yang). Znaczenie otwartego kręgu, rola osoby prowadzącej, lidera tzw."Choregos", muzyków.


4. TANIEC-TRANS - inspiracja do twórczego działania:

Każda czynność człowieka wymagała kiedyś boskiej inspiracji. Poszukiwano jej poprzez taniec , który był łącznikiem ze światem duchowym. Dopiero będąc z nim w kontakcie, nastrojonym na subtelniejsze wibracje, posiadając inną wrażliwość - można było wykonywać takie czynności jak ( z punktu widzenia człowieka współczesnego - prozaiczne ): sianie, tkanie, wyplatanie, łowienie itp. Tańczono przed daną czynnością, jak np. przed zasiewem zboża, w trakcie - np. podczas tkania, oraz na zakończenie danej czynności Oprócz tańców dowiemy się jaka była rola inwokacji, osoby wyśpiewującej "zwrotki" ( kantor) oraz rola chóru w refrenach. Charakter wchodzenia w trans i oczekiwanie na inspirację. Elementy charakterystyczne dla tańców transowych - na przykładzie tańców tradycyjnych. Przykłady w zwyczajach ludowych.


5. MIT BOGA A MIT BOGINI :

Historia tańca w kontekście roli kobiety i mężczyzny w tańcu. Rola mężczyzny w dawnych tańcach grupowych. Przejście od roli Kureta w dawnej Grecji ochraniającego i wspomagającego nowe życie, żeńską energię , poprzez rolę przejmującego prowadzenie "słonecznego herosa" jak Apollo czy Zeus, po Boga , który tańczy sam lub wogóle. Echo "upadku Bogini" w tańcach i pieśniach "tęsknoty za domem", tęsknoty za opiekuńczą i wybaczającą Matką.


6. CYKL ŻYCIA - Tańce Początku i Końca :

Wiele tańców europejskich nosi ślady dawnych tańców rytualnych .Ich głównym celem było "podtrzymanie świata w ruchu", zapewnienie zmienności cyklów przyrody, cyklów księżyca, cyklów życia człowieka. Symbolika "księżyca", aspekt "zamierania" i "wzrastania". Tańce narodzin, dojrzewania, powrotu do "łona Matki Ziemi". Tańce urodzaju, ognia, płodności i witalności.

Każdy z w/w warsztatów stanowi odrębną całość, ale razem dają szerszy wgląd w symbolikę oraz zagubiony, zapomniany rytualny aspekt tego, co nazywamy "folklorem" tanecznym. Poznanie-rozpoznanie ich znaczenia pozwala nam czerpać wiedzę i mądrość od naszych przodków/ przodkiń , pozwala nam spojrzeć z większym szacunkiem i uważnością na samych siebie i, być może, odkryć ponownie "stare" prawdy o życiu, o nas samych. Te prawdy, dla mnie, są stale aktualne..
Irena Konachowicz tel. 609-088-640 irenadance@poczta.onet.pl2. TAŃCE GRECKIE w mitologii greckiej - warsztat taneczny.

Prezentowane tańce to tańce tradycyjne, nawiązujące do treści mitów greckich jak np. BERATIS - taniec Kory/Persefony zbierającej kwiaty na łące przed porwaniem jej przez Hadesa ( taniec według Touchstone Dance Library liczący sobie ponad 5 tys. lat), współcześnie tańczony przez młode dziewczyny czy taniec TSAKONIKOS - taniec Tezeusza wychodzącego z labiryntu (tancerze trzymali pierwotnie sznur symbolizujący nić Ariadny).

Zakres warsztatu:

-nauka 15 tradycyjnych tańców greckich,
-przedstawienie mitów związanych z m.in.
a) Tezeuszem i pokonaniem przez niego Minotaura,
b) Narodzinami Zeusa na Krecie ,
c) Demeter i Persefoną
oraz
- wyjaśnienie symboliki związanej ze znaczeniem tych mitów w nawiązaniu do prezentowanych tańców.
Koszt 250 zł.

WAKACJE

Zapraszam również latem na tygodniowe Kursy ( tylko dla kobiet): KRĄG TAŃCZĄCYCH KOBIET - szczegóły - patrz w Menu - OFERTA WAKACYJNA:

Irena Konachowicz 609-088-640 irenadance@poczta.onet.pl


KURSY, WARSZTATY

TAŃCE W KRĘGU

I.ZAJĘCIA STAŁE - dla osób tańczących ( choć trochę...)

Klub POD KOLUMNAMI, pl. Sw. Macieja 21, Wrocław. Zajęcia w każdy czwartek 19.15 - 20.45.
.

    Zajęcia są dla osób tańczących tzn.:
- tańczą tańce w kręgu,
- uczestniczyły w jakimkolwiek warsztacie tańców w kręgu ,
- mają inne doświadczenie taneczne (tańce towarzyskie ect.).
Na każdych zajęciach - tańce z różnych regionów świata: tańce cygańskie, greckie, żydowskie, rosyjskie, bułgarskie, macedońskie, albańskie, ale też szkockie czy izraelskie itd. Nie jest też potrzebny partner. Tańce te często powtarzamy na kolejnych zajęciach. Na zajęcia należy przyjść nieco wcześniej, aby mieć czas na przebranie się - zmienne obuwie (baletki, miękkie trampki) jest wymagane.
Koszt 60 zł/4 zajęcia płatne z góry lub 20 zł / 1 zajęcia. Osoby początkujące , zainteresowane tańcami w kręgu, zapraszam na zajęcia, ul. Widna 17 , Wrocław ( świetlica SM Metalowiec). Kontakt: Małgorzata Ryfa tel. 728 831 028.
II. TAŃCE W KRĘGU - MOJE the BEST - seria 6 warsztatów począwszy od warsztatu I - 2-3 grudnia 2017 , a skończywszy warsztatem VI - październik 2018.
Warsztaty prostych i pięknych tańców w kręgu. Zbierane przeze mnie od wielu lat, chętnie tańczone na spotkaniach tanecznych. Zachwycają czy to pięknem muzyki, czy to niezwykłością kroków i figur, czy też poruszają słowami pieśni.
Tańce nie powtarzają się, każdy warsztat to nauka innych tańców...
Warsztaty dla wszystkich chętnych pragnących poznać tańce w kręgu, potańczyć i poszerzyć swój "repertuar" taneczny.
Koszt 240 zł. Na zajęcia należny przynieść zmienne obuwie oraz pendrive z ok. 5 Giga na nagranie melodii, opisów tańców i filmów z tańcami ( dodatkowy koszt nagrania - 10 zł).


1. Tańce w Kręgu - "Moje the Best" I -VI - seria 6 warsztatów począwszy od warsztatu I - 2-3 grudnia 2017 , a skończywszy warsztatem VI - 6-7 października 2018.
Warsztat "MOJE PIĘKNE the BEST" - 17 - 18 listopada 2018 - to warsztat z bardziej złożonymi tańcami. Będzie obejmował ok. 10 - 12 tańców.IV."TAŃCE W KRĘGU - KURS NA INSTRUKTORA"
Zapraszam na kolejny Kurs w dn. 15 - 18 sierpnia 2019 ( 32 edycja Kursu). Miejsce: Wrocław .
   Kurs 21 - godzinny dla osób zainteresowanych specyfiką tańczenia w kręgu, pragnących rozpowszechnić tańce w kręgu w swoim środowisku i/lub wykorzystać je w swojej pracy. Kurs obejmuje naukę 50 tańców oraz zajęcia merytoryczne: historia tańca; cel tańczenia w kręgu; jak prowadzić zajęcia oraz jak (raczej) nie prowadzić; z jakimi grupami; jak układać program itp.
Pierwszy dzień Kursu:
- 15.00 - 20.00.
Ostatni Dzień Kursu:
- 9.00 - 14.00.

Wymagane poczucie rytmu oraz uczestnictwo w każdym z 4 dni Kursu. Odstępstwa tj. nieobecność np. podczas jednego dnia czy znaczne spóźnienie stanowi podstawę do dyskwalifikacji . Koszt Kursu : 650 zł . Zgłoszenia i przedpłatę 200 zł - na konto - patrz KONTAKT .
Instruktorzy I stopnia mają możliwość powtórzenia kursu - 50 zł (bez materiałów).
   Uczestnicy otrzymują opis 31 tańców - pozostałe tańce opisuje każdy uczestnik sam dla siebie ( na zajęciach będzie m.in. nauka szybkiego, schematycznego zapisu tańców). Istnieje możliwość zakupu ( 25 zł) płyty DVD z nagranymi fragmentami tańców z Kursu.
Uczestnicy szukający w miarę taniego noclegu we Wrocławiu ( w przypadku gdy Kurs odbywa się we Wrocławiu): www.hotelslask.pl , www.silesiushostel.pl .


ZAKRES KURSU :

 1. KOS - Grecja
 2. PRAVO ORO/LESNOTO - Macedonia
 3. KARSI BERE MISERE - Turcja
 4. NIGUNO SHELL YOSSI - Izrael
 5. KASTORIAS - Grecja
 6. POGONISIOS - Grecja
 7. WALENKI - Rosja
 8. SYRTOS - Grecja
 9. ZENSKO ORO - Macedonia
 10. MIKONOS - Grecja/chor. (choreografia)
 11. LARIDE - Bretania
 12. HORA - Izrael
 13. MORI SHEJ - Węgry/cyg.
 14. LA BASTRINGUE - Francja/Kanada
 15. PILGRIM'S DANCE - chor.
 16. SUITE DES MONTAGUES - Bretania
 17. SHIVA SHAMBHU - Indie
 18. AN DRO - Bretania
 19. AN DRO RETOURNE - Bretania
 20. VE DAVID - Izrael
 21. SOLIDARYTY - Łotwa
 22. MOM BAR - Armenia
 23. ORO SE VIEJ - Macedonia
 24. EREV SHEL SHOSHANIM - Izrael
 25. VLACHA - Grecja
 26. KETRI, KETRI - Węgry/cyg.
 27. TSAMIKOS - Grecja
 28. EKIS LISKO HORO - Macedonia
 29. ROGOZEK - Serbia
 30. OD LO AHAVTI DAI - Izrael
 31. JACKU - Am. Płd.
 32. KORE - Grecja/chor.
 33. LOTUS DANCE - chor.
 34. TANIEC ZIEMI (EARTH DANCE)- chor.
 35. LAMIITA - Rumunia
 36. ALUNELUL - Rumunia
 37. TSADIK KATAMAR - Izrael
 38. WINDS ON THE TOR - Irlandia/chor.
 39. SU'ULAM JAKOV - Izrael
 40. MARI MARIKO - Bułgaria
 41. SHAM HAREI GOLAN - Izrael
 42. SYRTAKI I - Grecja
 43. SYRTAKI II - Grecja
 44. NIGUN ATIK - Izrael
 45. IRISH MARCH - Irlandia
 46. BRANLE DE LA LAVANDIERE - Francja
 47. SHETLAND WEDDING REEL - Szkocja
 48. CROSS AND CIRCLE - chor.
 49. KOŁO FORTUNY (WHEEL FORTUNE) - Izrael/chor.
 50. MISIRLOU - Grecja/chor.
IV. WARSZTATY II STOPNIA

UWAGA !!! Sezon 2017 / 2018 będzie ostatnią edycją warsztatów II stopnia obejmujących 6 tematycznych warsztatów tj. : Tance Greckie, Tańce Bałkańskie, Tańce Szkockie, Tańce Izraelskie i Żydowskie, Tańce Naszych Sąsiadów i Tańce Cyganów Bałkańskich.


1. TAŃCE SZKOCKIE - 25 - 26 sierpnia 2018 - nauka kroków szkockiej polki, najpopularniejszych figur występujących w Tańcach sali Balowej jak i ich nauka oraz tańców typu Ceilidh .


2. TAŃCE CYGANÓW BAŁKAŃSKICH - tańce taborowe, tradycyjne społeczności Romskich z Macedonii, Serbii, Bułgarii, Grecji i Albanii. Nauka charakterystycznych tańców typu Cocek, Prawo , Mahala. Tańce cechujące się dużym wpływem bałkańskich rytmów i kroków, ale z innym, charakterystycznym , cygańskim brzmieniem i manierą. .
4. TAŃCE GRECKIE - warsztat taneczny w ramach II stopnia Kursu Instruktorskiego. Tańce greckie narodowe , typu pan-hellenik (ogólnogreckie) jak KALAMATIANOS czy TSAMIKOS oraz tańce regionalne. Historia i charakterystyka tańców greckich.


5. TAŃCE NASZYCH SĄSIADÓW - - tańce europejskie w szerokim ujęcia: tańce rosyjskie, niemieckie, tańce z północy Europy jak FAMILJEWALS czy z południa jak włoska TARANTELLA, nie zabraknie również czeskiej POLKI i słowackiego czardasza. Dominują na tym warsztacie tańce w parach tańczone po okręgu.


6. TAŃCE BAŁKAŃSKIE - 27 - 28 października 2018 - szeroki przekrój tańców ( poza greckimi) : od tańców albańskich, bułgarskich i rumuńskich po serbskie i chorwackie. Kilka tańców o nierównym rytmem jak CETWORNO z Bułgarii ( 7/8) czy NEVESTO CERVEN TRENDAFIL - Bułgaria (11/8). Tańce zarówno szybkie jak i wolne. Termin zgłaszania do 10 października 2018- zaliczka 100 zł wymagana.


7. TAŃCE IZRAELSKIE I ŻYDOWSKIE - tańce izraelskie w tradycji chasydzkiej, jemeńskiej, arabskiej. Nauka podstawowych kroków i figur tanecznych występujących w tańcach izraelskich. Nauka 18 tańców izraelskich i kilku tańców żydowskich - ich charakterystyka , wyjaśnienie różnic między tymi typami tańców. Krótka historia tańca izraelskiego.
.© 2005 - 2011 CIRCLE DANCE Irena Konachowicz