O mnie
Kalendarium imprez
Oferta wakacyjna
Kursy, warsztaty
O tańcach
Księga gości
Galeria
Inne linki
Kontakt


Oferta wakacyjna


OFERTA WAKACYJNA

Oferta kierowana jest do organizatorów letnich spotkań dla kobiet typu - warsztaty rozwoju personalnego, duchowego, artystycznego...
Propozycje poniższych spotkań tanecznych przewidziane są na tygodniowe wyjazdy, w gronie do 20 osób, kobiet dorosłych, nie koniecznie tańczących. Godziny zajec dostosowuję do potrzeb grupy, ale najbardziej optymalna wersja to : 1,5 godziny po śniadaniu i 1,5 godziny wieczorem. Razem - ok. 2o godzin. Zajęcia przewidują , oprócz nauki ok. 20 tańców, również omawianie ich symboliki czy rytualnego charakteru.

I. "MATKA - CÓRKA - BABKA"

Tańce tradycyjne, które poznamy na tym warsztacie, zawierają w swoich krokach, figurach, słowach pieśni - przekaz wiedzy w linii żeńskiej. To, o czym śpiewa i co pokazuje w figurach tanecznych matka córce - to na ogół słowa przestrogi, stawiania granic, ochrony i dbania o swoja przestrzeń. To , jaki ma przekaz babka ....- dowiecie się na warsztatach. I pojawi się nam jeszcze jeden motyw taneczny : wspólnotowy - gdy tańczą razem matka, córka i babka. Jaki jest ten przekaz ? To tez będzie na spotkaniu tanecznym.
20 tańców tradycyjnych z Grecji, Bułgarii, Macedonii, Rosji.
II. "SIŁA ZNAKÓW - ICH SYMBOLIKA I ZNACZENIE."

Tańce tradycyjne , jak i wzory haftów na spódnicach ludowych czy "zdobienia" w tradycyjnej architekturze, malarstwie czy rzeźbach ludowych - mają zakodowane znaki i symbole. O rożnym przeznaczeniu : mają chronić, wzmacniać, sprzyjać, "opowiadają" też pewną historię. Najpopularniejszym chyba symbolem , który daje się łatwo zauważyć - jest zygzak bądź spirala. I takie tez wzory pojawiają się na brzegach strojów ludowych czy stanowią obramowanie okiennic dawnych domostw. Spirala czy zygzak pojawia się też w tańcach ludowych - szczególnie w tańcach bałkańskich . Jakie mają znaczenie i jak "wpisują się" w opowieść taneczną ? Jakie jeszcze inne symbole, znaki, i związane z nimi opowieści , kryją tańce tradycyjne ? To będzie przedmiot tego warsztatu.III. " MĄDROŚĆ KOBIETY - MĄDROŚĆ BABKI".

Na tym warsztacie - kierowanym głównie do kobiet po menopauzie, niekoniecznie posiadających dzieci czy wnuki - poznamy , jak w dawnych tradycjach ceniono mądrość starych kobiet. Jak pokazują badania nad dawnymi kulturami : okres po menopauzie to najbardziej twórczy czas w zyciu kobiety - bo też - jest on najdłuższy.
Obecnie oczekuje się , ze kobieta - babcia zajmie się wnukami i/albo, ogólnie - uprzejmie zejdzie na dalszy plan pozostawiając sferę działań twórczych młodszemu pokoleniu. Jak możemy obudzić w sobie tę twórczą część, jak możemy dokonać transformacji swojej świadomości aby stać się autorytetem dla młodszego pokolenia ( oni tego, gdzieś w głębi serca, oczekują) ? Jak możemy zmieniać - nie działając ? To najbardziej transformująca siła - gdy NIE DZIAŁAMY, a JESTEŚMY. O tym "opowiadają" stare tańce, stare opowieści , mity i bajki. Zatańczymy "mądrość starych kobiet" - dla naszych dzieci, wnuków, dla naszej ziemi.

© 2005 - 2011 CIRCLE DANCE Irena Konachowicz