O mnie
Kalendarium imprez
Oferta wakacyjna
Kursy, warsztaty
O tańcach
Księga gości
Galeria
Inne linki
Kontakt


Tańce w kręgu - Zajęcia stałe


   Wiele z tych tańców, niekiedy bardzo starych, tańczonych jest do dzisiaj - wystarczy wspomnieć Grecję , Bułgarię, Rumunię czy festiwale Fest-Noz w Bretanii (Francja). Tańczy się głównie w kręgu, przy ognisku lub z okazji lokalnych świąt.
   Tańczenie w kręgu daje niezapomniane uczucie wspólnoty , radości istnienia... Wykonywanie tych samych kroków do pięknej, niekiedy bardzo pierwotnej muzyki , wywołuje nowe, często głębokie uczucia , a doznania związane z tą nową jakością nie da się porównać.... .

   Niektóre tańce tańczy się w otwartym kręgu (tańce korowodowe z Grecji czy Macedonii), jednej linii (głównie rumuńskie, albańskie) czy w szeregu - linia mężczyzn naprzeciw linii kobiet (tańce szkockie, irlandzkie) .Wiele też tańców wykonywanych jest w parach.

   Każdy kraj posiada swoją specyfikę zarówno jeśli chodzi o muzykę (instrumenty) jak i sposób tańczenia. Dzięki tańczeniu różnych tańców poznajemy nie tylko bogactwo kultury tych narodów, ale i samych ludzi - ich sposób odbierania świata (np. w wielu tańcach rumuńskich tancerze żartują, pokrzykują), typ zajęcia (wiele tańców odzwierciedla rodzaj pracy) oraz rodzaj terenu, który zamieszkuje dana grupa etniczna (tańce góralskie różnią się od tańców mieszkańców nizin).

   Przez ten sposób poznawania - poprzez taniec - możemy wzbogacić własny świat, usunąć wiele stereotypów i uprzedzeń w stosunku do innych narodów . Poznawanie poprzez taniec powoduje, że inne kultury, narody, ludzie, stają się nam bliżsi, bardziej interesujący i w gruncie rzeczy - w swoich emocjach wyrażanych w tańcu - tacy sami jak każdy z nas.

Na początku uczę kroków, potem tańczymy do muzyki. Na kolejnych zajęciach również powtarzamy te tańce, sukcesywnie wprowadzając nowe. Należy przynieść zmienne miękkie obuwie ( baleriny, trampki ) - koszty 60 zł/4 zajęcia lub 20 zł/1 zajęcia. Zajęcia Tańce w Kręgu/Folk rozpoczną się 7 września 2015 w Klubie Pod Kolumnami, Wrocław, pl. Św. Macieja 21. Grupa dla osób początkujących : 18.45- 20.00, dla osób tańczących 19.30-20.45.

   Wszystkie aktualne zajęcia Tańców w Kręgu - patrz KURSY.


© 2005 - 2011 CIRCLE DANCE Irena Konachowicz